Zespół metaboliczny – śmiertelny kwartet!

Zespół metaboliczny – śmiertelny kwartet!

Nie poruszalibyśmy tego problemu na naszych stronach internetowych, gdyby lekarze i naukowcy nie ostrzegali nas przed epidemią XXI wieku. Kardiolodzy mówią o tzw. niebezpiecznej czwórce, ponieważ zespół metaboliczny a zwłaszcza zaburzenia gospodarki lipidowej predysponują do rozwoju chorób układu krążenia i udarów mózgu. Niebezpieczna czwórka, bowiem czynniki takie jak: cukrzyca, otyłość wisceralna, dyslipidemia (zaburzenia gospodarki lipidowej) oraz nadciśnienie tworzą śmiertelny kwartet.

  1. Nadciśnienie

Ta choroba krążenia polega na stałym bądź okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych tzn: 140/90. Ból głowy w okolicy potylicy, krwawienia z nosa, zawroty głowy często po wysiłkach, Częstokroć jest tętno napięte, serce powiększone na skutek przerostu lewej komory. Nadciśnienie powodują również hormony przysadki mózgowej – wazopresyna i nadnerczy – adrenalina. U kobiet choroba często rozwija się w okresie przekwitania wskutek zaburzenia czynności jajników. Nadciśnienie prowadzi do zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych!

zespół metaboliczny
  1. Hipercholesterolemia i dyslipidemia

To zaburzenie polega na podwyższeniu poziomów frakcji cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi. Wysokie stężenia cholesterolu w postaci lipoproteiny o niskiej gęstości (cholesterol LDL) uważane jest za szkodliwe, gdyż może prowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic. To może też prowadzić do utrudnienia przepływu krwi i może spowodować zawał serca. LDL – cholesterol o niskiej gęstości (Low Density Lipoproteid) jest określany jak zły, bo jest nośnikiem cholesterolu, to właśnie on jest odpowiedzialnym za powstawanie blaszki miażdżycowej. HDL-cholesterol o wysokiej gęstości (High Density Lipoproteid) jest odpowiedzialnym za transport cholesterolu do wątroby i jest określany jako dobry. Daj sobie oznaczyć swój lipidogram i sprawdź z pomocą swojego lekarza rejonowego bądź rodzinnego czy gospodarka tłuszczowa twojego organizmu odpowiada wartościom normalnym. Pamiętaj, lipidogram odzwierciedla stan gospodarki tłuszczowej twojego organizmu. Najczęstszą formą zaburzeń w zakresie lipidogramu jest wzrost poziomu poszczególnych składowych lipidogramu.

zespół metaboliczny
  1. Cukrzyca – Diabetes mellitus

W chorobie metabolicznej jaką jest cukrzyca rozróżniamy typ 1 i typ 2. Cukrzyca typu1 to tzw. cukrzyca młodzieńcza – insulinozależna. Ona jest wywołana zniszczeniem komórek beta trzustki. Ten rodzaj cukrzycy występuje u ludzi młodych oraz u dzieci. Jedynym leczeniem tej choroby jest podawanie insuliny oraz właściwe odżywianie. Cukrzyca typu 2 to cukrzyca dorosłych, insulinoniezależna. W tym rodzaju cukrzycy przyczyną podwyższonego cukru nie jest brak insuliny ale jej nieprawidłowe działanie w organiźmie – oporność na działanie insuliny. I tutaj towarzyszą jej otyłość i nadciśnienie. W cukrzycy zaburzeniu ulega przemiana węglowodanowa, niedostateczne przyswajanie cukru przez ustrój, zwiększone wytwarzanie i wydalanie go z moczem, podniesienie cukru we krwi. Główną przyczyną cukrzycy jest jak już powiedzieliśmy obniżenie czynności trzustki – zmniejszone wytwarzanie insuliny. Indywidualna dieta odgrywa niesamowitą rolę. Należy ustalić, które węglowodany chory lepiej znosi i przy jakiej ich ilości cukier w moczu znika albo jego ilość znacznie się zmniejsza. Następnie zaleca się odciążającą dietę jarzynowa. Więcej na ten temat w rozdziale: Żywienie lecznicze.

  1. Otyłość wisceralna

Wg. opini lekarzy cechą charakterystyczną otyłości wisceralnej jest podwyższenie stężenia triglicerydów na czczo TG oraz obniżenie stężenia cholesterolu a więc lipoprotein o dużej gęstości HDL. Niskie stężenie HDL jest niekorzystne ze względu na ich działania przeciwmiażdżycowe wynikające z transportu zwrotnego cholesterolu z tkanek do wątroby. Jak rozpoznać otyłość wisceralną? Najlepiej zastosować tzw. pomiary antropometryczne z określeniem obwodów talii i bioder. Obwód talii w centymetrach mierzy się w połowie odległości między dolnym brzegiem żeber a górnym grzebieniem kości biodrowej. Następnie ocenia się stosunek talii do bioder. Tego rodzaju wskaźnik nazywa się WHR. Otyłość wisceralna jest wówczas, jeśli wskaźnik jest równy lub wyższy u kobiet od 0.8, a u mężczyzn od 1.0. Skąd bierze się ten problem? Skutki gromadzenia się tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej nie są całkowicie zbadane. Zjawisko to zależy od zaburzeń endokrynologicznych i zapewnie predyspozycji genetycznych. Otyłość wisceralna jest wrogiem naszego zdrowia i powinna być leczona dobraną dietą oraz aktywnością fizyczną. Częstokroć jest konieczne leczenie farmakologiczne. Dokonaj pomiaru brzucha i zobacz czy nie jesteś zagrożonym otyłością wisceralną.

Kobiety: obwód brzucha od 88 cm
Mężczyźni: obwód brzucha od 102 cm

Powyższe pomiary są pomiarami krytycznymi, które powinni czytelnicy naszych stron internetowych wziąć pod uwagę.